Hodina Zeme


"Vypínanie svetiel na 1 hodinu, na Hodinu Zeme, vždy poslednú marcovú sobotu od 20:30 do 21:30, je poznávacím znakom celej kampane. Mnohé obce a mestá sa do Hodiny Zeme každoročne zapájajú zhasínaním svojho verejného osvetlenia, hotely, firmy, predajne, bary a iné budovy a zariadenia vypínajú svoje reklamy, osvetlenie budov, či zbytočné lasery na strechách. Aj vaša obec, či mesto sa môže zapojiť zhasnutím verejného osvetlenia, firma alebo spoločnosť zhasnutím vnútorného a vonkajšieho osvetlenia."
Do Hodiny Zeme sa môžu zapojiť aj jednotlivci, a to zhasnutím osvetlenia vo svojej domácnosti. My sa zapájame pravidelne, tento rok zrejme z domu, nakoľko u nás opäť vypukla choroba. Zapálime si sviečky a zahráme sa hru... Ale je veľmi pôsobivé zúčastniť sa aj na niektorej z akcií priamo v meste, vidieť, ako sa zhasínajú svetlá na významných budovách, či objektoch. Minulý rok sme boli pred Hotelom Sheraton, ktorý sa zapojí aj tento rok. Ešte stále postrádam u nás väčšiu účasť, ale pomaly sa aj naše Slovensko prebúdza k aktivite v súvislosti s touto celosvetovou kampaňou. 
Vypnutie osvetlenia je len symbolické, vyjadruje vieru v nejakú pozitívnu zmenu. Hodina Zeme však už nie je o jednej hodine ročne. Pomôcť našej planéte môžete vo svojom každodennom živote. Nám sa podarilo znížiť spotrebu energie o pekné preplatky, vždy nás to poteší, a síce nás stálo nejaké úsilie zvyknúť si na neustále napomínanie: "komu svietime?" Prinieslo to svoje ovocie :-) a teraz už aj moje deti napomínajú nás, alebo seba navzájom, ak náhodou ešte zabudneme niekde vypnúť svetlo ..


PS: 22:48 hod - zahrali sme sa pri sviečkach kocky a porozprávali sme si staré príhody :-) ani sme nezapli po ukončení kampane.... akosi sa nám nechcelo, dobré je to tak sa na chvíľu zastaviť a mať čas len pre seba, bez rušivých vplyvov televízie, počítača atď...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára